Ako vybrať posilňovaciu lavicu?

Ušetrite cestu do fitka a vytvorte si doma vlastné. Zaobstarať si môžete posilňovaciu lavicu na brucho, chrbát, bicepsy, hrudník alebo aj všetko dohromady. Pri výbere sa tak zamerajte na to, akú partiu chcete posilňovať. Vždy si skontrolujte maximálnu nosnosť aj rozmery v rozloženom stave.

Ušetrite cestu do fitka a vytvorte si doma vlastné. Zaobstarať si môžete posilňovaciu lavicu na brucho, chrbát, bicepsy, hrudník alebo aj všetko dohromady. Pri výbere sa tak zamerajte na to, akú partiu chcete posilňovať. Vždy si skontrolujte maximálnu nosnosť aj rozmery v rozloženom stave.

Doba čítania 5 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Typ lavice

Lavica na benchpress

Častým typom lavice je rovné prevedenie so stojanom na činku. Tieto jednoduché lavice na benchpress vám pomôžu docieliť vyrysovaný hrudník a viditeľné prsné svaly. Pokročilé modely sú potom rôzne nastaviteľné a ďalej doplňované napríklad o posilňovače nôh.

Lavica na brucho

Túžite po vypracovaných brušákoch? Potom hľadajte skôr šikmé lavice s možnosťou zakliesnenia nôh. Lavice na posilňovanie brucha sú skvelou pomôckou pri cvičení klasických sed-ľahov a ich obmien. Ak si na cvičenie navyše prinesiete činky, môžete na tejto lavici posilňovať aj iné partie, napríklad prsné svaly.

Lavica na chrbát

Chcete svoje cvičenie obohatiť o účinné posilňovanie chrbta? Skvelou pomôckou bude lavica na chrbát tiež známa ako hyperextenčná lavica. Tento typ posilňovacej pomôcky je totiž určený na cvičenie hyperextenzie, teda chrbtových záklonov v ľahu. Pravidelným posilňovaním chrbta zlepšíte svoje držanie tela a tým aj do budúcna predídete možným bolestiam v oblasti chrbtice.

Scottová lavica na bicepsy

S vybudovaním veľkých a statných paží vám pomôže scottová lavica. Do nej si zafixujete lakte a potom spolu s činkou spúšťate ruky smerom nadol. Lavica v sebe máva zabudovaný stojan na obojručnú činku. Stretnúť sa ale môžete aj s jednoručnými činkami. Drahšie lavice potom obsahujú vlastné závažia.

Multifunkčná lavica

Neviete, pre aký typ sa rozhodnúť a radi by ste posilňovali väčší počet partií? Multifunkčná lavica tiež označovaná ako posilňovacia veža vám ušetrí veľa miesta a mnohokrát aj peňazí. Tento univerzálny stroj vám ponúkne rôzne druhy cvičení, napríklad benchpress, posilňovanie s kladkou, pretiahnutie bicepsov a pod. Vždy záleží na možnostiach daného modelu.

Lavicu vyberajte podľa partie, ktorú chcete posilniť

Nosnosť

Maximálna nosnosť lavice sa pohybuje v závislosti od typu od 120 do 400 aj viac kilogramov. Ak neviete, akú zvoliť, môžete sa orientovať podľa poučky čím vyššia nosnosť, tým kvalitnejšie a robustnejšie konštrukcie. Pred zakúpením vybraného modelu si teda vždy odpovedzte na nasledujúce otázky:

  • Koľko vážim?

  • Budem posilňovať s vlastnou váhou, alebo dodatočnou záťažou (ktorú budem napríklad časom zvyšovať)?

  • Koľko chcem vážiť po cca roku cvičenia?

Podľa svojich odpovedí vyberte vhodné prevedenie. Nezabudnite pritom skontrolovať nosnosť celého výrobku, ale aj samostatných častí, ako sú nastaviteľné operadlá alebo fixačnej časti. Ich nosnosť sa v niektorých prípadoch totiž môže líšiť.

Rozmery a hmotnosť

Pred objednaním lavice si overte rozmery v zloženom stave kvôli preprave a rozloženom stave kvôli umiestneniu v domácej posilňovni. Myslite na to, že po rozložení lavice by ste mali mať okolo stále dostatok miesta na manipuláciu s činkami a iné pohyby.

Väčšia váha konštrukcie sa priaznivo premietne aj do dlhšej životnosti výrobku

Hmotnosť výrobku kontrolujte hlavne kvôli nosnosti podlahového materiálu aj prípadnému výnosu na poschodie. Ťažšie lavice sú väčšinou aj stabilnejšie a pevnejšie. Stretnúť sa môžete s ľahkými 5 kg lavicami, ale aj kúskami, ktoré presahujú 100 kg.

Príslušenstvo

Niektoré zvyčajne multifunkčné lavice obsahujú ďalšiu výbavu, ktorú by ste si v opačnom prípade museli dokupovať samostatne. Pred tým, než si zakúpite konkrétnu lavicu, si preto overte, či sú všetky položky v galérii obsahom balenia, alebo sa jedná len o ilustračné fotografie.

  • Činky - v závislosti od typu lavice môžete ďalej dokúpiť jednoručné alebo obojručné činky. S ich výberom vám ďalej poradíme v našom radcovi ako vybrať činky.

  • Kettlebell - závažie s madlom vhodné na doplnenie cvikov v domácej posilňovni.

  • Závažie - na nakladacie tŕne si môžete pridávať ďalšie záťaže a posúvať tak svoje cvičenie zas o niečo ďalej. Okrem kotúčov existuje aj sada závažia vo forme tehličiek.

  • Kladky - u posilňovacích veží sú kladky veľmi častým doplnkom. Jedná sa o horné kladky pre posilnenie chrbtových svalov a tricepsov.

  • Tatami - zvýšia pohodlie počas vášho cvičenia. Bezprostredne po tréningu sa tak môžete pretiahnuť bez toho, aby ste museli neustále rozkladať podložku.

  • Adaptéry - k posilňovacej lavici si môžete od rovnakého výrobcu dokúpiť určitý prvok, ktorý rozšíri počet možných cvikov.

Posilňovacie lavice možno dopĺňať o praktické príslušenstvo, niektoré bývajú aj súčasťou balenia

Najčastejšie otázky

Je vhodná lavica pri bolestiach chrbta?

Pokiaľ máte dlhodobé ťažkosti s bolesťami chrbta, radšej nákup posilňovacieho prístroja konzultujte s fyzioterapeutom. V niektorých prípadoch môžu lepšie pomôcť balančné podložky a pomôcky pre cvičenie s vlastnou váhou. Pre posilnenie chrbta potom môžete zvoliť hyperextenčnú lavicu na chrbát. Menej skúseným športovcom však pred tým odporúčame konzultáciu u trénera či inej oprávnenej osoby, ktorá vám presne ukáže, ako na lavici cvičiť.

Akú lavicu zvoliť na chudnutie?

Hneď na začiatok treba povedať, že cvičenie na posilňovacej lavici slúži primárne na posilňovanie a pretiahnutie, nie chudnutie. To môže byť až sprievodný efekt vzniku väčšej svalovej hmoty. K rýchlemu chudnutiu lepšie poslúžia pomôcky na aeróbny tréning, ako sú eliptické trenažéry alebo bežecké pásy. Tento dynamický tréning potom môžete doplniť práve prerážaním a rysovaním tela na posilňovacích laviciach.

Ako cvičiť na posilňovacej lavici?

Svaly nerastú v posilňovni, ale mimo nej. Neprepínajte sa a nebojte sa nechať si čas na regeneráciu. Niektoré partie môžete cvičiť denne (brucho), niektoré obdeň (chrbát). S regeneráciou po tréningu vám môžu pomôcť aj niektoré doplnky stravy, ako sú aminokyseliny alebo proteíny.